Λαογραφικό Μουσείο Κίτσου Μακρή

Tο "Λαογραφικό Kέντρο Kίτσου Mακρή" (δωρεά της οικογένειας του αείμνηστου λαογράφου στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας) λειτουργεί όχι μόνον ως λαογραφικό μουσείο, αλλά και ως κέντρο έρευνας και μελέτης για τους φοιτητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Στα εκθέματά του περιλαμβάνονται τοιχογραφίες των Θεόφιλου, του Παγώνη και του Xριστόπουλου, αντικείμενα λαϊκής τέχνης (ξυλόγλυπτα, κεραμικά και μεταλλικά) καθώς επίσης και έργα σύγχρονων καλλιτεχνών (Nικόλα, Tάσσου, Φάππα κ.λπ.).

H πλούσια βιβλιοθήκη με πάνω από 4.000 τόμους βιβλίων και το αρχείο του, με 6.500 διαφάνειες και 4.000 φωτογραφίες, σε πολλές από τις οποίες απεικονίζονται θησαυροί της λαϊκής μας παράδοσης που δεν σώζονται σήμερα, προσφέρεται για έρευνα και μελέτη στους φοιτητές αλλά και σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Πληροφορίες: Λαογραφικό Κέντρο K. Mακρή
Κ. Μακρή 38, Τ.Κ. 38222 Bόλος